IPR Gezgini 3. Kitap Ödüllü Fikri Mülkiyet Yarışması – Yanıtlar ve Kazananlar

Yeni yılı kutlamak için düzenlediğimiz kitap ödüllü Fikri Mülkiyet yarışmamıza gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Sorular ve doğru yanıtları aşağıda yer alıyor:

SORULAR ve YANITLARI

1- Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO) ve Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi (USPTO) Başkanları 2018 yılında değişmiştir. Her iki ofisin eski ve yeni başkanlarının isimleri sorunun doğru yanıtı olacak.

EUIPO: Eski – Antonio Campinos; Yeni – Christian Archambeau

USPTO: Eski – Michelle Lee; Yeni – Andrei Iancu

2- Ankara Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemelerinin iki değerli hakimi 2018 yılında emekli olmuştur. Bu hakimlerin isimlerini rica ediyoruz. (Ve her iki hakimimize de mesleki yaşamlarının kalan kısmında başarılar diliyoruz.)

Bu soruda aradığımız doğru yanıt, Fethi Merdivan ve Türkay Alıca idi. Ancak Türkay Bey’in 2018’de değil, 2017’de emekli olduğunu öğrendik, dolayısıyla Fethi Bey’in adının geçtiği her yanıtı doğru kabul ediyoruz.

Bir okuyucumuz bu bilgiye nasıl ulaşılabileceğini sormuş, aslında haklı, tarafsız olarak düşününce internet aracılığıyla pek de erişilebilir bir bilgi değil, ancak camiamız oldukça küçük ve bu alana büyük katkı veren eski hakimlerimiz de çok tanınır olduğu için yanıtlanabilinir bir soru olduğunu düşünmüştük.

3- 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’nun markayla ilgili iki maddesinin Anayasaya aykırılıkları gerekçesiyle iptal edilmeleri için Anayasa Mahkemesi’ne itiraz yolunu kullanan mahkeme hangisidir ve SMK’nın hangi maddelerinin iptali talep edilmiştir?

Alanya 3. Asliye Ceza Mahkemesi, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’nun 29. ve 30. maddelerinin Anayasaya aykırılıkları nedeniyle iptalini talep etmiştir.

4- “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasının 01/12/2018 tarihli bölümünde aslında (hükümden düşmüş) bir marka olan bir kelime, bir ürün ismi olarak değerlendirilerek sorunun doğru yanıtı olarak kabul edilmiştir. Hangi markadan bahsediyoruz? (IPR Gezgini’ni sosyal medyadan takip edenler çok avantajlı)

Daksil

5- Ünlü pop müzik yıldızı “Katy Perry”nin başı son günlerde bir telif hakkı ihlali meselesiyle dertte. Katy Perry’nin telif hakkı ihlali iddialarına konu edilen hit şarkısının adı nedir ve ayrıca hangi şarkıcı veya grup hangi şarkısıyla benzerlik olduğu iddiasıyla Perry’i suçlamaktadır?

Dark Horse; Flame – Joyful Noise

6- Aşağıdaki fotoğraftaki maske ve kostüm ilk olarak 1990’ların ünlü bir korku filmi serisinde kullanılmıştır. Sonrasında maske ve kostüm ikonik bir hal alarak sokaklarda ve birçok yerde karşımıza çıkmaya başlamıştır. NBA takımlarından birisinde oynayan A.B.D.’li bir basketbolcu kendisine “Scary” lakabını takarak, bu maskeyi kullandığı ürünleri piyasaya sürmüş ve sonrasında maskenin telif hakkını elinde bulunduran şirketle davalık olmuştur.

Sorularımız geliyor:

Maske ve kostümün kullanıldığı korku filmi serisinin adı nedir ve maskeyi kullanan NBA oyuncusunun adı ve oynadığı takımın ismi nedir?

Scream (Çığlık); Terry Rozier  – Boston Celtics 

7- Dünyaca ünlü bir yazarı soruyoruz. Bu yazar büyük yankı yaratan romanının ardından insanlardan kaçarak inzivaya çekilmiş ve yakın çevresinde bulunan kişiler dışında neredeyse kimseyle görüşmeyerek hayatını sürdürmüştür.

Ünlü romanının yarattığı etki ve yazarın seçtiği yaşam tarzı çok sayıda belgesel ve kitaba konu olmuştur. Bu kitaplardan birisinde yazarın alıcıları tarafından birkaç üniversite kütüphanesine bağışlanmış, izinle okunabilen ve daha önce yayınlanmamış mektuplarından alıntılara kendisinden izinsiz biçimde yer verilmiştir. Yazar bu kitaba karşı telif haklarının ihlali gerekçeli dava açmıştır. Davalı taraf adil kullanım (fair use) savunmasında bulunmuş, ancak Mahkeme bu savunmayı kabul etmeyerek davacı yazarı haklı bulmuştur.

Dünyaca ünlü bu yazarın ismi VE kendisiyle özdeşleşmiş kült romanının adı nedir?

J.D. Salinger – Catcher in the Rye (Çavdar Tarlasında Çocuklar)

8- Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) 2018 yılında tasarımlar hakkında önemli bir karar vermiştir (karar değerlendirmesi IPR Gezgini’nde yazılmıştır). ABAD tarafından yapılan değerlendirmenin konusu tasarımlar “shot bardaklarına” ilişkindir. Bu tasarımların sahibi ünlü alkollü içecek firmasının unvanı nedir?

Mast-Jagermeister SE; tek başına Jagermeister de kabul.

9- 2018 yılı içerisinde bizlerin pek aşina olduğu bir tuz serpme hareketi EUIPO nezdinde bir hareket markası başvurusuna konu edildi. Ancak neticeten EUIPO başvuruya konu işaretin “yiyecek sağlanması hizmetleri” açısından tescil edilebilme şartlarını taşımadığına karar verdi. Bu hareketi yaparak meşhur eden şefin adı nedir VE kendisi bu tuz serpme hareketinden sonra nasıl anılmaktadır?

Nusret (Gökçe) – Saltbae

10- A.B.D. Yüksek Mahkemesi 4 yıl önce patent hakkı ve bilgisayar yazılımları hakkında çığır açan bir karar verdi. Karar en temel haliyle “soyut bir fikri bir bilgisayara uygulamak onu tek başına patentle korunabilir hale getirmez” değerlendirmesini ortaya koymaktadır. Bu karar kısaca dava taraflarından bir firmanın adıyla anılmaktadır ve bu da bir kadın ismidir. Bu kadın ismini yazabilir misiniz?

Aşağıda kocaman bir ipucu veriyoruz:

Alice

11- Bu yıl IPR GEZGİNİ kaçıncı doğum yılını kutluyor?

5    

12- Patent ve Marka Vekilleri Derneği (PEM) bu yıl kaçıncı kuruluş yıldönümünü kutladı?

20

13- Bu yıl Fikri Mülkiyet dünyamız iki acı kayıp yaşadı. Bunlardan biri 8 Ocak 2018 tarihindeki vefatıyla bizi üzen Sn. Erdoğan Karaahmet idi. Karaahmet, Türk Patent Enstitüsü’nün kurucu kadrosunda başkan yardımcısı olarak görev yapmış, Enstitü’deki başkan yardımcılığı görevinin ardından ise fikri mülkiyet hakları ile ilişkisini kesmeyerek PEM Yönetim Kurulu üyeliği ve mahkemelerde bilirkişilik görevleriyle camiamıza katkı vermeye devam etmişti. Diğer acı kaybımızı hatırladığınızı elbette biliyoruz ama yine de sormak istiyoruz; 18 Ocak 2018’de ebediyete uğurladığımız AIPPI Turkey Derneği Başkanı’nın adı nedir?

Sertaç Köksaldı

KAZANANLAR:

1- IŞIL SELEN DENEMEÇ

2- MEHMET TARAKÇIOĞLU

3- ESRA BÖĞÜRCÜ

Kazananları tebrik ediyor ve kazanmanın önemli olmadığı bu eğlenceye katılan tüm okuyucularımıza teşekkür ediyoruz. Işıl Hanım ve Mehmet Bey Ankara’da bildiğimiz kadarıyla, onlara ödüllerini elden iletme şansımız olacak. Esra Hanım’dan adres bilgisi bekliyoruz. Ayrıca, Işıl Hanım’dan tercih ettiği iki kitabın isimlerini bekliyoruz.

Yeni yılınızı kutluyoruz!

IPR Gezgini

iprgezgini@mail.com

Aralık 2018

One thought on “IPR Gezgini 3. Kitap Ödüllü Fikri Mülkiyet Yarışması – Yanıtlar ve Kazananlar”

Bir Cevap Yazın