YAZARLAR ve KATKI SAĞLAYANLAR


ipr_gezgini_logoYAZARLARSite kurucusu ve yazarı Önder Erol ÜNSAL, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1996 yılında mezun olmasının ardından 1997 yılında Marka Uzman Yardımcısı olarak Türk Patent ve Marka Kurumu’nda göreve başlamıştır. 2012 yılında bir yıl süreyle Cenevre’de Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’nın Uluslararası Marka Tescil Biriminde uzman olarak görev yapmıştır. Çeşitli ülkelerin sınai mülkiyet ofislerinde düzenlenen eğitimlere ilaveten, WIPO-EUIPO başta olmak üzere çok sayıda kuruluşun düzenlediği ulusal ve uluslararası toplantılara kurumunu temsilen katılım sağlamıştır. Mayıs 2020’de kurumdaki görevinden ayrılmıştır, o tarihten bu yana fikri mülkiyet danışmanı olarak çalışmaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Fransızca bilmektedir. (İletişim için: unsalonderol@gmail.com)

Önder Erol Ünsal’ın IPR Gezgini’nde yayınlanmış yazılarına takip eden bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz: http://iprgezgini.org/author/onderunsal/Özlem FÜTMAN, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur ve 1995 yılından beri İstanbul Barosu’na kayıtlı avukattır. 1996 yılında fiilen Fikri Haklar alanında çalışmaya başlamıştır. 1999 yılından bu yana, şimdiki adıyla, Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde kayıtlı marka ve patent vekilidir. 2005 yılında ABD’de University of New Hampshire School of Law Franklin Pierce Center for Intellectual Property’de “Fikri Mülkiyet ve Teknoloji” alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. İyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Almanca bilmektedir. ÖZLEM FÜTMAN Fikri Haklar alanında  çok sayıda uluslararası derneğin aktif üyesidir, muhtelif konferanslara konuşmacı olarak katılmaktadır ve makaleleri uluslararası dergilerde yayınlanmaktadır. (İletişim için: ofutman@gmail.com )

Özlem Fütman’ın IPR Gezgini’nde yayınlanmış yazılarına takip eden bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz:  

https://iprgezgini.org/author/ozlemfutman2/gtb_foto

Gülcan TUTKUN BERK, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1998 yılında mezun olmasının ardından, Ankara Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık kariyerine başlamış ve 2003 yılında Almanya Tübingen Eberhard-Karls Üniversitesi’nde hukuk alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2006 yılından bu yana İstanbul Barosu’nda kayıtlı olarak kendi bürosunda avukatlık kariyerine devam etmektedir. İyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilmektedir. (İletişim için: gulcan@gulcantutkun.av.tr)

Gülcan Tutkun Berk’in IPR Gezgini’nde yayınlanmış yazılarına takip eden bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz: http://iprgezgini.org/author/gulcantutkunberk/Osman Umut KARACA 1989 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra, 2011 yılında Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2017 yılında Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde özel hukuk bilim dalında yüksek lisansını tamamladı. 2012 yılında Ankara Barosunda avukatlık stajını tamamlayan yazar, kısa bir süre serbest avukatlık yaptıktan sonra 2013 yılının başında Türk Patent ve Marka Kurumunun avukatlığını yapmaya başladı. 2013 yılında yapılan marka vekilliği ve patent vekilliği sınavlarında başarılı olarak marka vekilliği ve patent vekilliği yapmaya hak kazandı. Halen TÜRKPATENT’in avukatlığını yürüten KARACA; 22.12.2016 tarihli 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile söz konusu Kanun’un uygulanmasına ilişkin ikincil mevzuatın hazırlanması sürecinde aktif olarak görev aldı. Yazarın, sınai mülkiyet haklarına ilişkin iki kitabı ile birçok hakemli ve hakemsiz makalesi bulunmaktadır. (İletişim için: osmanumutkaraca@hotmail.com)

Osman Umut Karaca’nın IPR Gezgini’nde yayınlanmış yazılarına takip eden bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz:
https://iprgezgini.org/author/oukaraca/tolgafoto

H. Tolga KARADENİZLİ, 2003 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olmuş ve aynı üniversitenin Sosya Bilimler Enstitüsü Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır. 2005 yılından bu yana Türk Patent Enstitüsü’nde marka uzmanı olarak görev yapmakta olup, 2011 yılından itibaren Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu üyesi olarak görevine devam etmektedir. 2013 yılında 6 ay süreyle OHIM Operasyon Departmanında “Görevlendirilmiş Ulusal Uzman” (Seconded National Expert) olarak çalışmıştır. WIPO-OHIM başta olmak üzere çok sayıda kuruluşun düzenlediği ulusal ve uluslararası toplantıya kurumunu temsilen katılmıştır. İyi düzeyde İngilizce bilmektedir. (İletişim için: karadenizlit@gmail.com)

H. Tolga Karadenizli’nin IPR Gezgini’nde yayınlanmış yazılarına takip eden bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz:
http://iprgezgini.org/author/eloy81/Gonca ILICALI, Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden 1996 yılında mezun olmasının ardından 1997 yılında Marka Uzman Yardımcısı olarak Türk Patent Enstitüsü’nde göreve başlamıştır. O tarihten bu yana, yeni adıyla Türk Patent ve Marka Kurumu’nda ve yeni Sınai Mülkiyet Uzmanı unvanı altında görevine devam etmektedir. 2013 yılında bir yıl süreyle Cenevre’de Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’nın Uluslararası Marka Tescil Biriminde uzman olarak görev yapmıştır. Çeşitli ülkelerin sınai mülkiyet ofislerinde düzenlenen eğitimlere ilaveten, WIPO-OHIM başta olmak üzere çok sayıda kuruluşun düzenlediği ulusal ve uluslararası toplantılara kurumunu temsilen katılım sağlamıştır. İyi düzeyde İngilizce bilmektedir. (İletişim için: gilicali12@gmail.com)

Gonca Ilıcalı’nın IPR Gezgini’nde yayınlanmış yazılarına takip eden bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz:  https://iprgezgini.org/author/goncailicali/poyrazdeniz

Poyraz DENİZ, 2011 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Halen Anadolu Üniversitesinde Basın ve Yayın Yüksek Lisans Bölümü’nde öğrencidir. 2011 yılında marka ve patent vekilliği unvanlarını elde etmiştir. 2012 yılından bu yana Ankara Barosu’nda kayıtlıdır ve yalnızca sınai haklar alanında faaliyet gösteren bir hukuk bürosunda çalışmaktadır. İyi düzeyde İngilizce bilmektedir. (İletişim için: poyrazdeniz@ankara.av.tr)

Poyraz Deniz’in IPR Gezgini’nde yayınlanmış yazılarına takip eden bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz: https://iprgezgini.org/author/poyrazdenizz/Güldeniz DOĞAN ALKAN, 2001 yılında Panthéon-Assas (Paris II) Üniversitesi’nde başladığı hukuk eğitimini, 2005 yılında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak tamamlamıştır. 2007 yılından beri Ankara Barosu’na kayıtlı avukattır ve fikri mülkiyet alanında çalışmaktadır. 2008 yılından bu yana Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde kayıtlı marka vekilidir. 2009 yılında patent vekilliği unvanını elde etmiştir. 2011 yılında Gazi Üniversitesi’nde “Avrupa Birliği Hukuku” yüksek lisans programını tamamlamış ve tezini marka hukuku alanında yazmıştır. Fikri Mülkiyet alanında ulusal ve uluslararası birçok derneğin aktif üyesidir ve makaleleri uluslararası dergilerde yayınlanmaktadır. İyi düzeyde Fransızca ve İngilizce bilmektedir. (İletişim için: guldenizdogan@hotmail.com)

Güldeniz Doğan ALKAN’ın IPR Gezgini’nde yayınlanmış yazılarına takip eden bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz: https://iprgezgini.org/author/gldenizdoanalkan/Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı alara.foto_-1.jpg

 

Alara Naçar, 2017 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi hukuk fakültesinden tam burslu olarak mezun olmasının ardından İstanbul’da fikri mülkiyet alanında çalışan bir hukuk bürosunda yasal stajını tamamlayarak avukat olmuştur. Yasal stajının bitimini takiben Pan-European Seal Staj Programıyla İspanya’nın Alicante şehrindeki Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’nde (EUIPO) bir sene boyunca İtiraz Birimi’nde çalışarak marka başvurularına itiraz kararları yazmıştır. 2020 yılı itibariyle ilgili sınavlarda başarılı olarak Marka Vekili olmaya hak kazanan yazar, hali hazırda Ankara Üniversitesi, WIPO ve TÜRKPATENT işbirliğinde yürütülen Fikri Mülkiyet yüksek lisans (LL.M.) programına devam etmektedir. İleri düzeyde İngilizce, iyi seviyede Almanca ve orta seviyede İspanyolca bilmektedir. (İletişim için: nacar.alara@gmail.com)

Alara Naçar’ın IPR Gezgini’nde yayınlanmış yazılarına takip eden bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz: https://iprgezgini.org/author/alaranacar/Elif AYKURT KARACA: 2010 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak lisans eğitimini tamamlayan yazar, Ankara Barosunda avukatlık stajını tamamladıktan sonra 2011 ila 2012 yılları arasında süre serbest avukatlık yapmıştır. 2012 yılının başında Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğünde Telif Hakları Uzman Yardımcısı olarak göreve başlamış 2013 yılının Nisan ayında bu görevinden ayrılarak Marka Uzman Yardımcısı olarak Türk Patent ve Marka Kurumunda çalışmaya başlamıştır. Yazar, Sınai mülkiyet uzmanı sıfatıyla Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Dairesinde Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu Üyesi olarak Türk Patent ve Marka Kurumundaki görevine devam etmektedir. 2013 yılında düzenlenen marka vekilliği ve patent vekilliği sınavlarında başarılı olarak marka vekilliği ve patent vekilliği yapma yeterliliği elde eden yazar,  22.12.2016 tarihli 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile söz konusu Kanun’un uygulanmasına ilişkin ikincil mevzuatın hazırlanması sürecinde aktif olarak görev almıştır. 2016 yılında yapılan Arabuluculuk Sınavında başarılı olan yazar, 2018 yılının Eylül ayından bu yana Sicile kayıtlı Arabulucudur. 2019 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalında yüksek lisans eğitimini tamamlayan yazar, eğitim hayatına Hacı Bayram Veli Üniversitesi Özel Hukuk Ana Bilim Dalı bünyesinde doktora düzeyinde devam etmektedir. Yazar, 2019 Ekim ayından bu yana Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO) nezdinde “Görevlendirilmiş Ulusal Uzman” (Seconded National Expert) olarak İspanya’nın Alicante şehrinde görev yapmaktadır.

Elif Aykurt Karaca’nın IPR Gezgini’nde yayınlanmış yazılarına takip eden bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz: https://iprgezgini.org/author/elifaykurtkaraca 

 

 

 

 

 

 

 

Yıldız Tuğçe ERDURAN, İstanbul Hukuk Fakültesi’nden 2013 yılında mezun olmasının ardından, İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak başladığı avukatlık kariyerine 2017 yılından beri kendi bürosunda devam etmektedir. 2019 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde kamu hukukunda yüksek lisans programını “Yaşayan Organizma Üzerinde Patentin Biyotıp Etiği ve Hukuku Açısından İncelenmesi” başlıklı teziyle tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak gen patenti üzerindeki çalışmalarına devam etmektedir. İyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Yıldız Tuğçe Erduran’ın IPR Gezgini’nde yayınlanmış yazılarına takip eden bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz: https://iprgezgini.org/author/tugceerduran/ 

 

 

 

 

 

Banu Eylül YALÇIN, 2018 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Yasal stajını fikri mülkiyet alanında faaliyet gösteren bir hukuk bürosunda tamamladıktan sonra Ankara Barosuna kaydolarak avukatlık ruhsatını almıştır. 2019 yılında Ankara Üniversitesi, WIPO ve TÜRKPATENT işbirliğiyle düzenlenen İngilizce Fikri Mülkiyet Hukuku Yüksek Lisans Programına başlamış derslerini tamamlayarak tez aşamasına geçmiştir. Yazar, iki aşamalı marka vekilliği sınavında başarılı olarak marka vekilliği yapmaya hak kazanmıştır. İleri düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca bilmektedir. (İletişim için: eylulyalcin96@gmail.com)

Banu Eylül Yalçın’ın IPR Gezgini’nde yayınlanmış yazılarına takip eden bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz: https://iprgezgini.org/author/banueylulyalcin/  

 

 

 

 

 

 

 

Didem TENEKECİOĞLU, 2017 yılında Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden tam burslu olarak mezun olmuştur. 2016 yılında Erasmus programına katılarak,  Hogeschool Utrecht’te eğitim görme olanağı elde etmiştir. 2017 yılında yasal stajını başlattığı hukuk bürosunda çalışmaya devan eden yazarımız, marka hukuku başta olmak üzere fikri mülkiyet hukuku ve bilişim hukuku alanlarında uzmanlaşmaktadır. İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak ayrıca İstanbul Barosu Kişisel Verilerin Komisyonu Kurulu’nun da üyesidir. İleri düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca ve işaret dili bilmektedir. (İletişim için: didemtenekecioglu@gmail.com)

Didem Tenekecioğlu’nun IPR Gezgini’nde yayınlanmış yazılarına takip eden bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz: https://iprgezgini.org/author/didemtenekecioglu/KATKI SAĞLAYANLARTonay Berkay ARAS  

İletişim için: tonayberkay@gmail.com

Tonay Berkay Aras’ın IPR Gezgini’nde yayınlanmış yazılarına takip eden bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz:
https://iprgezgini.org/author/tbaras/


5 thoughts on “YAZARLAR ve KATKI SAĞLAYANLAR”

Bir Cevap Yazın