Ünlü Çete Lideri -Joaquin “El Chapo” Guzman-ın İsminin Tescil Talebi Meksika’da Reddedildi

elchapo2

 

Meksikalı ünlü uyuşturucu baronu –Joaquin “El Chapo” Guzman-ın ismini muhtemelen tüm okuyucularımız duymuştur.

17 ay kaldığı cezaevinden geçtiğimiz yıl kaçan, ancak Meksika güvenlik güçlerinin operasyonu sonucu bir önceki hafta yakalanarak yeniden cezaevine gönderilen “El Chapo” Meksika’yı kana bulayan uyuşturucu kartellerinden birisinin lideridir.

İngiliz “The Telegraph” gazetesinde bugün yer alan bir haber “El Chapo”nun isminin marka olarak tescil ettirilmesi talebiyle ilgili olduğundan hemen dikkatimi çekti. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/centralamericaandthecaribbean/mexico/12096517/Mexican-druglord-El-Chapo-tried-to-trademark-his-name.html bağlantısından okuyabileceğiniz haberi, gazete Reuters haber ajansına dayandırmaktadır, ancak haberin içeriği henüz “Meksika Sınai Mülkiyet Ofisi (IMPI)” tarafından doğrulanmamıştır. Bu nedenle günahı Reuters haber ajansına bırakarak, haberin detaylarına giriyoruz.

Habere göre IMPI, El Chapo’nun kızı olduğu tahmin edilen “Alejandrina Gisselle Guzman” tarafından yapılan ve “giysiler” için tescil talebi içeren “Joaquin El Chapo Guzman” ve “El Chapo Guzman” ibareli iki marka tescil başvurusunu, Joaquin El Chapo Guzman’ın aranan bir suçlu olması ve başvuruların bu kişinin isminden oluşması nedeniyle reddetmiştir. Haberden anlaşıldığı kadarıyla, tescil başvuruları El Chapo cezaevinden kaçmadan önce yapılmıştır.

Hayat hikayesini filmleştirmek isteyen El Chapo’nun ismini marka olarak tescil ettirerek “ilk” ticari adımlarını attığı yerel otoriteler tarafından ifade edilmektedir.

Benzer bir konu hakkında 2013 yılında yazdığım bir diğer yazıyı incelemeyek isteyen okurlar “Uluslararası Bir Suçlunun İsmi Marka Olarak Tescil Edilebilir mi? Kolombiya’da -Pablo Emilio Escobar Gaviria- Başvurusu” başlıklı yazıma http://wp.me/p43tJx-6m bağlantısından erişebilir.

Acımasız cinayetleriyle ünlü Meksika uyuşturucu karteli liderinin kızı tarafından yapılan ve çete liderinin isminden oluşan başvuruyu reddeden IMPI uzman ve yetkililerinin aslan yürekli kişiler olduğunu kabul etmek gereklidir. Bir uzmanın karar verirken en büyük endişesi kararın yanlış olması veya konu hakkında pek de fikri olmayan bir müfettişe hesap vermektedir. Ancak, kim bilir El Chapo’nun kafası kızarsa başvuruyu reddeden IMPI uzmanının kaderi belki de hayatını kaybetmek olabilir ☺

Gerçi ülkemizde “oluk oluk kan akıtıp, akan kanlarla duş almak” gibi ifadelerin rahatlıkla kamuoyuna açık tehdit unsuru olarak kullanıldığını göz önüne alırsak, yukarıdaki gülen surat figürü yerine sersemleşmiş bir yüz ifadesi kullanmak belki de daha yerinde olacaktır.

Önder Erol Ünsal

Ocak 2016

unsalonderol@gmail.com    

 

Bir Cevap Yazın