“IPR Gezgini Seçme Yazılar – 1” Kitap Olarak Basıldı

 

IPR Gezgini’nde beş yıldır, toplamda ise yedi yıldır devam fikri mülkiyet bloğu yazarlığı serüvenimde, en sık karşılaştığım sorulardan birisi “Yazdıklarını neden kitap haline getirmiyorsun?” şeklindeydi. Bu sorunun benim için tam ve net bir yanıtı yoktu. Sanırım buna yönelik bir çabaya girmemek ilk yanıtım olacaktı.

2018 yaz aylarında Lykeion Yayınları’ndan gelen içten öneri beni bu konuda cesaretlendirdi ve meyvesi de “IPR Gezgini Seçme Yazılar – 1” başlığındaki bir kitapla Eylül 2018’de karşınıza çıktı.

Henüz yayınlanan kitap IPR Gezgini’ndeki yazılarımdan bir seçmedir. Seçilen yazılar rastgele değil, kitabın sistematik bir bütün oluşturması amaçlanarak derlenmiştir.

Seçilen 26 yazının ana konusunu, markaların tescilinde kullanılan malların ve hizmetlerin sınıflandırılması amaçlı Nicé sınıflandırması, malların ve hizmetlerin benzerliği, ayırt edici gücü bulunmayan veya zayıf işaretlerin karıştırılma olasılığına etkisi hususları ve bu konulardaki önemli Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD), Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO) ve A.B.D. Patent ve Marka Ofisi (USPTO) kararları ve uygulamaları oluşturmaktadır. 

Sınıflandırma ve malların ve hizmetlerin benzerliği konuları kanaatimce, Türk marka uygulamasında ihmal edilen ve işin özüne girilmeden şekilci biçimde değerlendirilen meselelerdir. Oysa malların ve hizmetlerin benzerliği karıştırılma olasılığının kurucu unsurlarından birisidir, bu niteliğiyle de derinlemesine inceleme ve irdeleme gerektiren bir konudur. Kitapta, sınıflandırma ve malların ve hizmetlerin benzerliği hususları başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz biçimde detaylarıyla tartışılmaktadır.

Türkiye’de marka konusunda yazılmış eserlerin neredeyse tamamı, markanın tanımı, işlevleri, mutlak ve nispi ret nedenlerinin sıralanması ve bunlara birkaç örnek verilmesi şeklinde, adeta teamül haline gelmiş başlangıçlara sahiptir. Bu kitapta öyle bir başlangıç olmadığı gibi, kitap herkese hitap etme düşüncesiyle de yazılmamıştır; tersine bu kitap, marka incelemesi alanında belirli bir düzeye gelmiş, konuyu derinlemesine öğrenmek veya bilgilenmek isteyen okuyuculara yöneliktir.

Kitabın dağıtımı yayınevlerine ve kitapçılara yapılıyor. Kitabı edinmek isteyenler için şu anda verebileceğim bağlantı aşağıda:

https://www.seckin.com.tr/kitap/612936778

Kitabı alırsanız sevinirim elbette.

Seri devam edecek umarım.

Önder Erol ÜNSAL

Eylül 2018

unsalonderol@gmail.com

 

6 thoughts on ““IPR Gezgini Seçme Yazılar – 1” Kitap Olarak Basıldı”

 1. Önder bey,

  Emeğinize sağlık. Bugün derhal edineceğim.

  Çalışmalarınız uygulayıcı olan bizler için çok kıymetli. Başarılarınızın devamını dilerim.

  Saygı ve Sevgi ile,

  Av.Demet USLU

  i Atatürk Blv Sefaretler Apt. 199A/20-22 06680 Kavaklıdere-ANKARA ‘ Telefon: 0312 426 96 24 – 84 * Faks: 0312 426 95 65 * Web: http://www.usluhukuk.com * E-Posta: demet@usluhukuk.com

  * SAVE PAPER – THINK BEFORE YOU PRINT

 2. önder bey kitap fikri mülkiyet alanına çok kıymetli bir katkı olacak.
  tebrikler. en kısa zamanda edineceğim.

 3. Önder bey Merhabalar,
  Sıkı bir takipçiniz olarak Fikri Mülkiyet alanına böylesine bir anlamlı ve pratik bir katkı için teşekkür ederim. Ne yazık ki birkaç isim dışında Fikri Mülkiyet mecrasını şekillendirecek ve kaynak üretecek sınırlı düzeyde…

  Kitapyurdu.com, Babil.com vb. kapsamlı e-ticaret sitelerinden edinebilecek miyiz?

  1. Murat Bey çok teşekkür ederim.

   Dağıtım kanalları konusunda doğrusu fazla fikri yok. Sanırım bahsettiğiniz sitelerde de satışa sunulur, ama emin değilim.

   Benim bildiğim online satış kanalları şu an için aşağıda, bunların dışında muhtemelen kitapevlerinde de satılıyordur:

   https://www.seckin.com.tr/kitap/612936778
   http://www.vedatkitapcilik.com/ipr-gezgini-u-13672.html
   https://www.adaletyayinevi.com.tr/index.php?route=product/product&product_id=6787

Bir Cevap Yazın